Wyprawa w góry, zabiegany dzień w mieście lub weekendowy wypad na łono natury. Chcąc pełni cieszyć się aktywnymi dniami na świeżym powietrzu, musisz czuć się komfortowo. Wiele z nas wierzy, że wystarczy sportowe obuwie, aby zapewnić stopom wygodę przez cały dzień. Nic bardziej mylnego -uniwersalne modele, nie dostosowane do specyficznej budowy kobiecej stopy, nie zapewniają Ci odpowiedniego dopasowania, stabilizacji i amortyzacji. W efekcie wpłynie to niekorzystnie nie tylko na Twoją wygodę, ale również zdrowie. Nieodpowiednio wyprofilowane obuwie zaburzy proporcje w kącie q, czyli kącie, który tworzą linie poprowadzone od kolca biodrowego przedniego górnego do środka rzepki oraz od środka rzepki do guzowatości kości piszczelowej. Jego prawidłowa wartość, która dla mężczyzn wynosi ok. 14 stopni, a dla kobiet ok. 17 stopni jest wyznacznikiem prawidłowej postawy sylwetki i nacisku stopy na podłoże. Zmiana w ustawieniu stopy i tym samym jego wartości może powodować ból kolan, miednicy oraz pleców, a także prowadzić do nieodwracalnych zmian w postawie.
Aby zapobiec zmianom środka ciężkości i wspomóc zachowanie prawidłowej postawy, projektanci Merrell połączyli siły z Sport Biomechanics, Inc. – wiodącą organizacją zajmującą się medycyną sportową. W efekcie ich prac powstała wkładka z technologią QForm.

QForm Comfort to wkładka, którą spotkać można w wiosennej kolekcji Merrell m.in. w modelu Avaian Light LTR. Ta wyjątkowa, ukształtowana przez kompresję forma buta posiada trzy stopnie twardości:
– najtwardsze elementy wkładki, które pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru podczas nacisku;
– miękkie elementy, wspierające stopę podczas jej podnoszenia, w momencie wykonania kolejnego kroku;
– oraz amortyzację w palcach.
W połączeniu w podeszwą środkową Merrell Air Cushion, która stabilizuje stopę na nierównym podłożu, system ten sprawia, że chód kobiet jest bardziej płynny i stabilny, co w rezultacie zwiększa komfort poruszania się, nawet na dalekich dystansach.
Kolejnym przykładem zastosowania technologii QForm
w aktualnej kolekcji dla kobiet jest, wykonana z trzech elementów, wkładka QForm2. Ta swojego rodzaju platforma, składa się z podeszwy środkowej, która została wykonana z pianki o podwójnej gęstości i została podzielona na sekwencje:
– skompresowaną wkładkę w miejscu pięty tworząca tzw. poduszeczkę, absorbującą wstrząsy;
– wkładkę EVA z technologią M Select FIT.TRI, która doskonale współgra z naturalnym ruchem stopy
i daje dodatkową stabilizację trzech głównych łuków stopy podczas aktywności.
W kolekcji Merrell na wiosnę i lato technologię QForm 2 znaleźć można w modelach: Siren Sport Q2 oraz Siren Sport Q2 GTX, w których zastosowano membranę Gore-Tex. Natomiast podczas nadchodzących, coraz cieplejszych dni marka proponuje sandały Siren Q2 Strap, które zapewnią komfort i ochronę stopy również podczas wysokich temperatur.